null

80. rocznica powstania Armii Krajowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał 14 lutego 1942 roku rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i około 40 tysięcy ochotników walczących w oddziałach leśnych. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Dziś, w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, upamiętniając żołnierzy Armii Krajowej przedstawiciele Samorządu Dzielnicy Mokotów, Pułku Ochrony im. gen dyw. B. Wieniawy-Długoszowskiego, Uczelni Łazarskiego wraz z mieszkańcami złożyli kwiaty pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” w Parku gen. G. Orlicz-Dreszera.
 

Na zdjęciu przedstawiciele samorządu dzielnicy Mokotów stoją w rzędzie na przeciwko pomnika
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Żołnierze stojący przy pomniku, koło którego znajdują się wieńce
Żołnierze stoją przy pomniku, kolejnych dwóch żołnierzy podchodzi do pomnika trzymając kwiaty, w tle przedstawiciele samorządu dzielnicy Mokotów