null

83. rocznica powołania Prezydenta Stefana Starzyńskiego na stanowisko Komisarza Cywilnego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś mija 83. rocznica powołania Prezydenta Stefana Starzyńskiego na stanowisko Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Na stanowisko powołał go  przez generał Wojska Polskiego Walerian Czuma, który w 1939 roku dowodził obroną Warszawy.

27 października Prezydent Warszawy został aresztowany przez Niemców i przewieziony na Pawiak. W prowadzonym dochodzeniu 2014 r. pion śledczy IPN ustalił, że Starzyński został zabity przez Gestapo między 21 a 23 grudnia 1939 r. Symboliczny grób Stefana Starzyńskiego znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W hołdzie Prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu, najbardziej zasłużonemu obrońcy Warszawy podczas kampanii we wrześniu 1939 roku, przy tablicy znajdującej się naprzeciw domu, w którym mieszkał (ul. Dąbrowskiego 72) w imieniu mieszkańców i samorządu Mokotowa, kwiaty złożył Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów, któremu towarzyszyli Zastępcy Anna Lasocka i Krzysztof Skolimowski.

#mokotowpamięta

W centralnej części widoczna jest wysoka tablica z granitu w odcieniach jasnego brązu. Na tablicy wykuta jest podobizna prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Pod spodem znajduje się inskrypcja informująca komu poświęcone jest upamiętnienie. Przed tablicą, na kostce brukowej z szarego granitu znajdują się kwiaty w barwach białoczerwonych. Po obu stronach tablicy widoczne są na pierwszym planie osoby. Są to przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Mokotów Burmistrz Rafał Miastowski oraz zastępcy Burmistrza Anna Lasocka i Krzysztof Skolimowski. Złożyli oni kwiaty pod tablicą w 83 rocznicę powołania Prezydenta Stefana Starzyńskiego na stanowisko Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.