Hołd dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

4 sierpnia 2021 r., w 77. rocznicę śmieci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiciele Zarządu: burmistrz Rafał Miastowski i zastępczyni burmistrza Anna Lasocka oraz pułkownik Andrzej Osiecki Sztab Generalny Wojska Polskiego - Centrum Koordynacyjne, Strażnik Marszałkowski w imieniu Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Witek, delegacja radnych dzielnicy Mokotów Bożena Kosińska-Krauze i Kinga Wróblewska w imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Joanna Szymańska Radna Dzielnicy Mokotów w imieniu Platformy Obywatelskiej RP Warszawa Mazowsze złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą poetę.

Posterunek honorowy przy tablicy pamiątkowej wystawił Szczep 23 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowskich „Pomarańczarnia” im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wartę pełnili druhowie: Szymon Widarski i Piotr Mikołajczak.

Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podchorąży, podharcmistrz Szarych Szeregów. Należał do tragicznego pokolenia Kolumbów, pierwszego urodzonego w niepodległej Polsce. Mieszkał na Mokotowie, na ul. Hołówki 3, w latach 1936-1944. 4 sierpnia 1944 roku wyszedł do powstania i już nie wrócił. Poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Miał 23 lata.

W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2021 „Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.
informacja w relacji z wydarzenia
informacja w relacji z wydarzenia