
Na Mokotowie osoby starsze stanowią blisko 27 procent populacji wszystkich mieszkańców. Oznacza to, że seniorem jest niemal co trzecia osoba. Mokotów należy do pięciu najstarszych dzielnic Warszawy, obok Śródmieścia, Żoliborza, Woli i Ochoty.
Na terenie naszej dzielnicy działają liczne organizacje zrzeszające seniorów i kombatantów. Prężnie rozwijają się tu również uniwersytety trzeciego wieku oraz kluby seniora.
Dzielnica Mokotów od lat wspiera inicjatywy mające na celu aktywizację seniorów np. finansowo – poprzez dotacje, lokalowo – udostępniając miejsca na prowadzenie działalności, czy poprzez wsparcie merytoryczne i organizacyjne.
Specjalnie z myślą o starszych osobach realizujemy program pn. „Aktywny i Bezpieczny Senior”. Seniorzy mają również dostęp do aktywności sportowych oraz biorą udział w wydarzeniach kulturalnych.
W październiku 2015 r. powołana została Rada Seniorów Dzielnicy Mokotów. Dzielnicy zależy na tym, aby osoby starsze były cały czas aktywne i w pełni korzystały nie tylko z bogatej oferty zajęć i programów, ale także z prawa zabierania głosu w ważnych sprawach dla naszej Dzielnicy.
Kolejny ważny krok w kierunku aktywizacji i integracji seniorów oraz uporządkowania i zwiększenia oferty to wyznaczenie kierunków działań w zakresie polityki senioralnej na Mokotowie na najbliższe lata.
W tym celu Burmistrz Dzielnicy Mokotów powołał Zespół Koordynacyjny ds. opracowania projektu zintegrowanej strategii polityki senioralnej w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Efektem działalności zespołu jest dokument strategiczny pn. „Kierunki Polityki Senioralnej w Dzielnicy Mokotów na lata 2016 – 2023”, przyjęty przez Zarząd Dzielnicy Mokotów na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r.:
Program jest odpowiedzią na wyzwania współczesności, w tym zmieniającą się sytuację demograficzną. Jego głównymi odbiorcami są właśnie seniorzy. Program tworzy warunki do działań promujących aktywność seniorów, zapewniających poczucie bezpieczeństwa. Dostosowuje też do potrzeb i możliwości osób starszych działania podejmowane w dzielnicy. Ma również na celu zmianę sposobu postrzegania seniorów przez społeczeństwo, w szczególności przez dzieci i młodzież.
Zamierzeniem programu jest skierowanie oferty działań i usług do jak największej liczby seniorów, ich aktywizacja i integracja.