null

Koncert „Porozumienie Sierpniowe Poetów”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Porozumienia sierpniowe zawarte między komitetami strajkowymi a władzami PRL w 1980 r. należą do najważniejszych wydarzeń w powojennej historii naszego kraju. Z tej okazji organizowane są w całym kraju liczne wydarzenia upamiętniające.

Na Mokotowie, po raz kolejny mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu uczestniczyli w Przeglądzie Piosenki Prawdziwej „Porozumienie Sierpniowe Poetów”, który jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej podczas zjazdu założycielskiego NSZZ „Solidarność” w hali „Oliwii” w Gdańsku (wówczas odbył się pierwszy „Festiwal Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki”).

31 sierpnia  2021 r. na scenie Służewskiego Domu Kultury, w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych pojawili się artyści znani z działalności artystycznej związanej z wydarzeniami lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku: Marek Majewski, Krzysztof Daukszewicz, Jakub Sienkiewicz, Wojciech Dąbrowski, Jacek Fedorowicz, Wojciech Gęsicki, Rafał Grząka, Antoni Muracki oraz Leszek Wójtowicz. Koncerty rocznicowy z udziałem popularnych wykonawców, wzbudza niesłabnące zainteresowanie publiczności, która wspólnie uczciła to ważne wydarzenie dla polskiej historii.

Scenę koncertowa, na której w pierwszym planie widać instrument muzyczny - akordeon, mikrofony oraz głośniki i odsłuchy. Na scenie, w głębi stoi siedmiu mężczyzn, ich wzrok skierowany jest na widownię. Mężczyzna stojący bliżej krawędzi sceny pochyla się nad pulpitem do nut, trzyma w prawej ręce gitarę akustyczną. Mężczyzna stojący w głębi sceny, pośród pozostałych osób ma uniesione dłonie do góry w geście klaskania. Nad sceną widać reflektory, które ją oświetlają.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Dwóch mężczyzn na scenie. Mężczyzna z lewej strony siedzi na krześle trzymając oparty na kolanach akordeon. Jego postać przysłania pulpit na nuty. Po prawej scenie przed mikrofonem na statywie stoi drugi mężczyzna, który gra na gitarze akustycznej. W tle widać kotary oraz lampy podwieszone u góry sceny, które oświetlają artystów
Dwóch mężczyzn stojących na scenie przodem do widowni. Mężczyźni ubrani są w ciemnoszare garnitury. Przed mężczyzną po prawej stronie sceny ustawiony jest mikrofon na statywie, do którego wypowiada kwestię kierując wzrok na widownię. Mężczyzna stojący po lewej stronie sceny ma oparte ręce na gitarze akustycznej, która dotyka podłogi sceny