null

Mokotów w obiektywie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Poznaj Mokotów! Ciekawostki i nieznane historie w 10 filmikach.

Czy wiesz skąd wzięła się nazwa Mokotów albo Królikarnia lub co na Czerniakowie robiła Jacqueline Kennedy Onasis? Dlaczego akurat „Taniec góralski” Zofii Stryjeńskiej a nie pejzaż stolicy zdobi kamienicę Wedla? Gdzie znajduje się kapsuła, w której jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski okrążył ziemię?

Jak dobrze znasz Mokotów? A może dopiero zacząłeś/ zaczęłaś tu mieszkać i szukasz ciekawostek o swojej okolicy? Zapraszamy Cię na przegląd filmików przygotowanych przez Dzielnicę Mokotów i varsavianistkę Hannę Dzielińską, z których dowiesz się, co fajnego ma do zaoferowania Mokotów. Poznaj z nami historyczny, zabytkowy Mokotów!

Wszystkie odcinki znajdują się na kanale YouTube Dzielnica Mokotów. Zachęcamy do subskrypcji kanału, komentowania.

Jeziorko Czerniakowskie

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się nad brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego i opowiada o walorach przyrodniczych i rekreacyjnych tego akwenu. W filmie przeplatają się ujęcia kajakarzy, ludzi na łódkach i pontonie, widok z lotu ptaka na jeziorko, most, kominy elektrowni, tłumy na plaży i wokół kąpieliska, plenerowej siłowni, tablicy o kąpielisku, kaczek. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.

Park Dreszera

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się w parku Dreszera i opowiada o parku i jego patronie. W filmie przewijają się współczesne ujęcia parku ale także archiwalia na taśmie filmowej przedstawiające m.in. Stefana Starzyńskiego, Gustawa Orlicz-Dreszera. Pojawiają się ujęcia z uroczystości związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiające powstańców oraz przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Następnie narratorka opowiada o odbywającym się w parku Festiwalu Dreszer Jazz, pojawiają się ujęcia z koncertu. Pokazuje się plansza przedstawiająca informacje o festiwalu, a następnie plansza z grafiką promocyjną dzielnicy.

Mokotowskie forty

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska zabiera widza na spacer po terenach fortów, pokazując ceglane detale otaczających miasto twierdz i opowiadając ich historię. Warstwa wizualna obejmuje m.in. uliczki działającego dziś jako rodzaj centrum kulturalno-kreatywnego Fortu Mokotów, eksponaty wojskowe w Forcie Sadyba, kamień poświęcony Januszowi Kusocińskiemu oraz mapę ukazującą rozmieszczenie fortów na terenie dzielnicy w latach 20. XX wieku. Współczesne obrazy urozmaicone są ujęciami archiwalnymi, m.in. działającej w jednym z fortów radiostacji. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.

Dolinka Służewiecka

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się w Dolince Służewieckiej. Materiał zaczyna się od pokazania różnorodnych aktywności sportowych i rekreacyjnych – biegania, wspinaczki, puszczania latawców, po czym koncentruje się na efektownej drewnianej bryle Służewskiego Domu Kultury. Jemu poświęcona jest pierwsza część materiału. W filmie przewijają się ujęcia zagrody dla kóz, społecznego ogródka, po czym narratorka przechodzi pod wiszący pod drewnianą wiatą Dzwon Pokoju i opowiada jego historię. Następnie widz zabierany jest do zachodniej części Dolinki, gdzie może zobaczyć m.in. infrastrukturę rekreacyjną otaczającą tutejsze jeziorko. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.


Więcej ciekawych informacji o Mokotwie znajduje się na podstronie urzędu dzielnicy Mokotów.

Budynek SGH
Zobacz galerię (26 zdjęć)
Królikarnia w zimie
Centrum Biznesowe
Dolny Mokotów
Służewski Dom Kultury
Fort Czerniaków
Pałacyk Szustra
Pomnik Jana Matejki
Ulica Puławska
Żółta Karczma
Krolikarnia
Królikarnia zimą
Królikarnia zimą
Pałacyk Szustra i róże
Pałacyk Szustra
Park Arkadia
Park Dreszera - plac zabaw
Park Morskie Oko
Park Promenada
Park Sielecki
Rogatki Mokotowskie, wschodni domek rogatkowy
Jeziorko Czerniakowskie
Ulica Wołoska
Gmach TVP przy ul. Woronicza
Galeria Handlowa Mokotów
Kościół Bernardynów