null

Mokotów w obiektywie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Poznaj Mokotów! Ciekawostki i nieznane historie w 10 filmikach.

Czy wiesz skąd wzięła się nazwa Mokotów albo Królikarnia lub co na Czerniakowie robiła Jacqueline Kennedy Onasis? Dlaczego akurat „Taniec góralski” Zofii Stryjeńskiej a nie pejzaż stolicy zdobi kamienicę Wedla? Gdzie znajduje się kapsuła, w której jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski okrążył ziemię?

Jak dobrze znasz Mokotów? A może dopiero zacząłeś/ zaczęłaś tu mieszkać i szukasz ciekawostek o swojej okolicy? Zapraszamy Cię na przegląd filmików przygotowanych przez Dzielnicę Mokotów i varsavianistkę Hannę Dzielińską, z których dowiesz się, co fajnego ma do zaoferowania Mokotów. Poznaj z nami historyczny, zabytkowy Mokotów!

Wszystkie odcinki znajdują się na kanale YouTube Dzielnica Mokotów. Zachęcamy do subskrypcji kanału, komentowania.

Jeziorko Czerniakowskie

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się nad brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego i opowiada o walorach przyrodniczych i rekreacyjnych tego akwenu. W filmie przeplatają się ujęcia kajakarzy, ludzi na łódkach i pontonie, widok z lotu ptaka na jeziorko, most, kominy elektrowni, tłumy na plaży i wokół kąpieliska, plenerowej siłowni, tablicy o kąpielisku, kaczek. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.

Park Dreszera

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się w parku Dreszera i opowiada o parku i jego patronie. W filmie przewijają się współczesne ujęcia parku ale także archiwalia na taśmie filmowej przedstawiające m.in. Stefana Starzyńskiego, Gustawa Orlicz-Dreszera. Pojawiają się ujęcia z uroczystości związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiające powstańców oraz przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Następnie narratorka opowiada o odbywającym się w parku Festiwalu Dreszer Jazz, pojawiają się ujęcia z koncertu. Pokazuje się plansza przedstawiająca informacje o festiwalu, a następnie plansza z grafiką promocyjną dzielnicy.

Mokotowskie forty

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska zabiera widza na spacer po terenach fortów, pokazując ceglane detale otaczających miasto twierdz i opowiadając ich historię. Warstwa wizualna obejmuje m.in. uliczki działającego dziś jako rodzaj centrum kulturalno-kreatywnego Fortu Mokotów, eksponaty wojskowe w Forcie Sadyba, kamień poświęcony Januszowi Kusocińskiemu oraz mapę ukazującą rozmieszczenie fortów na terenie dzielnicy w latach 20. XX wieku. Współczesne obrazy urozmaicone są ujęciami archiwalnymi, m.in. działającej w jednym z fortów radiostacji. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.

Dolinka Służewiecka

Narratorka, varsavianistka Hanna Dzielińska znajduje się w Dolince Służewieckiej. Materiał zaczyna się od pokazania różnorodnych aktywności sportowych i rekreacyjnych – biegania, wspinaczki, puszczania latawców, po czym koncentruje się na efektownej drewnianej bryle Służewskiego Domu Kultury. Jemu poświęcona jest pierwsza część materiału. W filmie przewijają się ujęcia zagrody dla kóz, społecznego ogródka, po czym narratorka przechodzi pod wiszący pod drewnianą wiatą Dzwon Pokoju i opowiada jego historię. Następnie widz zabierany jest do zachodniej części Dolinki, gdzie może zobaczyć m.in. infrastrukturę rekreacyjną otaczającą tutejsze jeziorko. Materiał kończy grafika promocyjna dzielnicy.

Budynek SGH
Zobacz galerię (27 zdjęć)
Królikarnia w zimie
Centrum Biznesowe
Dolny Mokotów
Służewski Dom Kultury
Fort Czerniaków
Pałacyk Szustra
Pomnik Jana Matejki
Ulica Puławska
Żółta Karczma
Krolikarnia
Królikarnia zimą
Królikarnia zimą
Pałacyk Szustra i róże
Pałacyk Szustra
Park Arkadia
Park Dreszera - plac zabaw
Park Morskie Oko
Park Promenada
Park Sielecki
Rogatki Mokotowskie, wschodni domek rogatkowy
Jeziorko Czerniakowskie
Ulica Wołoska
Gmach TVP przy ul. Woronicza
Galeria Handlowa Mokotów
Kościół Bernardynów