null

Mokotowskie zielone wiaty przystankowe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zielony rozchodnik na dachu przystanku. Na daszku siedzi ptak, w oddali bloki, fotografia ZDM

Na 10 mokotowskich przystankach można spotkać zielone dachy wiat przystankowych. Poza estetycznym wyglądem ograniczają one zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłaniają rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniżają temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu wiata magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do tak bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Rozchodnik dzięki długiemu okresowy kwitnienia sprzyja także owadom.

AMS, operator wiat przystankowych Warszawskiego Transportu Publicznego, w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Miejskiego rozpoczął w sierpniu wykładanie rozchodnika na zadaszeniach, dzięki czemu stają się one bardziej przyjazne pasażerom i środowisku naturalnemu oraz lepiej wkomponowują się w przestrzeń miejską.

Na Mokotowie zielone wiaty można spotkać na przystankach Batumi 01, Chełmska 03, Wołoska-Szpital 01, Metro Wilanowska 18, Al. Lotników 05, Metro Służew 01 i 02, Konduktorska 02, Goraszewska 01 i na jednym przystanku tramwajowym – Rondo Unii Europejskiej 03.