null

Odsłonięcie tablicy powstańca ppłk. Eugeniusza Tyrajskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Z inicjatywy mieszkańców i mokotowskiego samorządu powstała tablica pamiątkowa poświęcona ppłk. Eugeniuszowi Tyrajskiemu, ps. „Sęk”. 

Na uroczystości wspominano żołnierza podziemia niepodległościowego, członka Szarych Szeregów i Pułku Armii Krajowej „Baszta”, powstańca warszawskiego, który walczył na Mokotowie, bronił dzielnicy i ratował, wspólnie z innymi, rannych powstańców. Pożegnaliśmy bohatera, który zmarł 26 grudnia 2019 r. Za dokonania wojenne, działalność społeczną oraz krzewienie pamięci o Powstaniu Warszawskim, w tym zasługi przy budowie Pomnika Powstania Warszawskiego, ppłk Eugeniusz Tyrajski został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i środowiskowymi. 

„Pamiętam Go jako człowieka pogodnego, energicznego, a także skromnego. Był dla nas zawsze wyjątkowym gościem uroczystości związanych z Powstaniem Warszawskim, przyjacielem Mokotowa. Lubiliśmy słuchać jego przemówień, spostrzeżeń i dowcipów. Bardzo cieszę się, że tablica poświęcona pamięci tego wyjątkowego człowieka powstała i możemy ją oficjalnie odsłonić. Dziękuję rodzinie ppłk. Eugeniusza Tyrajskiego za przyjazne przyjęcie mokotowskiej inicjatywy. Mokotów pamięta! ” – wspominał w przemówieniu burmistrz Rafał Miastowski. 

Odsłonięcie tablicy, znajdującej się przy ul. Belwederskiej 17, odbyło się 8 października w 95. rocznicę urodzin Eugeniusza Tyrajskiego. 

Zarząd Dzielnicy złożył też kwiaty i zapalił znicz na grobie rodzinnym, gdzie pochowany jest Eugeniusz Tyrajski, ps. "Sęk" i jego żona Teresa  Kuklińska-Tyrajska ps. "Basia", która również walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Przemawia T. Kostarski, w tle odsłaniana tablica i żołnierze
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Tablica zawieszona na ścianie budynku, tablica z adresem Belwederska 17 Sielce
Przemawia burmistrz Rafał Miastowski, w tle żołnierze, poczet sztandarowy, zabudowania mieszkalne
Grupa ludzi, część stoi, część siedzi na krzesełkach słuchająca przemówienia Powstańca
Tablica na ścianie budynku, pod tablicą złożone wieńce, po bokach ucięte sylwetki żołnierzy
Przemawia córka, Marta Tyrajska, w tle żołnierze i tablica na ścianie budynku
Delegacja złożona z radnych m.st. Warszawy i dzielnicy Mokotów wraz z burmistrzem Markiem Rojszykiem oddaje hołd przy tablicy
Znicz z szarfą Mokotów Pamięta ustawiony na grobie rodzinnym, gdzie pochowany jest Eugeniusz Tyrajski, ps. "Sęk" i jego żona Teresa Kuklińska-Tyrajską ps. "Basia", która również walczyła w Powstaniu Warszawskim.