null

Pandemia, Europa i demokracja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W ramach umowy partnerskiej zawartej między berlińską dzielnicą Treptow – Kopenick a dzielnicą Mokotów pięciu uczniów CX Liceum Ogólnokształcącego im. R. Schumana, w dniach 6-11 września 2021 r., wzięło udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pod nazwą European Democratic Action Week (Pandemia, Europa i demokracja), który odbywał się w Berlinie.

Razem z grupą uczniów z Niemiec oraz zespołem młodych aktywistów ze Słowenii nasza młodzież spędziła czas na warsztatach i dyskusjach skupionych wokół tematu głównego, jakim w tym roku była "Solidarność w czasach pandemii".

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w panelu dyskusyjnym, którego gościem honorowym i zarazem gospodarzem był burmistrz Treptow – Kopenick Pan Oliver Igel. Dyskusja dotyczyła spraw związanych z porządkiem demokratycznym i wolnością jednostki. Omawiane były też globalne skutki pandemii.

Nasi uczniowie brali również udział w warsztatach poświęconych fake newsom oraz teoriom konspiracyjnym. Zastanawiali się jak rozpoznawać fake newsy, skąd czerpać prawdziwe informacje, jak nie dać się nabrać, a także jak samemu ich nie rozprzestrzeniać w sieci. Młodzież spotkała się także z aktywistami politycznymi działającymi lokalnie.

Ukoronowaniem udziału w projekcie było zwiedzanie Berlina, udział w Festiwalu Światła oraz zajęcia dotyczące miejskiego ogrodnictwa i problemów żywieniowych na świecie.

Grupa młodzieży stoi w kółku, w sali trwają zajęcia, wszyscy mają covidowe maseczki
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Młodzież - pięć osób siedzi przy stole na powietrzu - pod zadaszeniem, rozmawiają, jedna dziewczynka coś pisze
Sześć osób - młodzież pozuje do zdjęcia, stoją na ulicy przed banerem