null

Pomagamy szkołom ocenić stan drzew

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rola zieleni w mieście, a szczególnie przy szkołach, jest nie do przecenienia. Drzewa oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, produkują tlen, służą edukacji ekologicznej i pozytywnie wpływają na architekturę krajobrazu. Od ponad roku, co tydzień, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, wspierają placówki oświatowe w dbałości o zieleń. Odwiedzają wybraną szkołę lub przedszkole, oceniają drzewostan aby zminimalizować ryzyko wykrotu drzewa. Pomagają dyrektorom w podjęciu decyzji co do pielęgnacji drzewa czy też w procedurach związanych z wnioskami do Marszałka Województwa lub Konserwatora Zabytków. 

Wsparcie szkół i przedszkoli polega na ocenie stanu zdrowotnego drzew, wskazywane są:

  • egzemplarze okazałe, cenne, warte troski, 
  • drzewa chore, nierokujące, które stwarzają zagrożenie dla ludzi i mienia, 
  • drzewa wymagające cięć pielęgnacyjnych, 
  • trujące rośliny.

„Poza pomocą w zakresie procedur, informujemy też, na co zwracać uwagę przy przeglądzie drzew, kiedy i jak je pielęgnować i co robić w przypadku złamania lub wywrócenia się drzewa oraz jakie parametry obligują do uzyskania zezwolenia na wycinkę. Dostajemy bardzo pozytywne opinie od dyrektorów placówek co pokazuje, że stworzona przez nas procedura i usystematyzowany proces dają bardzo dobre efekty.” – dodaje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Dominik Babski.  

Dotychczas wykonano przegląd w 37 z 48 przedszkoli, 21 z 24 szkół podstawowych, 13 z 15 liceów, 7 z 8 zespołów szkół i wszystkich 6 placówkach pozaszkolnych. Odwiedzenie wszystkich placówek nie zakończy procesu, do niektórych z nich pracownicy będą wracać. 

Dwie kobiety nachylają się nad drzewem, jedna z nich centymetrem mierzy obwód drzewa, druga notuje na kartce
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na pierwszym planie stoi tyłem kobieta w okularach i dłonią dotyka drewnianego ogrodzenia młodego drzewa, w tle, za przebijającymi się liśćmi drzew wyłania się kolorowy plac zabaw
Kobieta w okularach z teczką stoi tyłem i ręka dotyka drzewa, sprawdza jego fakturę
Po prawej stronie szpaler dużych drzew po lewej bawiące się w oddali dzieci na boisku i na trawie