null

Rocznica ataku na Ukrainę – działania dzielnicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Małe dziecko, pcha wózek z zakupami na zbiórkę. Na zdjęciu napis pomagamy i okazjonalne logo Mokotowa

Mokotów, tak jak i m.st. Warszawa zaangażował się w pomoc obywatelom Ukrainy. Robiliśmy i dalej robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki, pamiętając także o naszych mieszkańcach.

Dziś mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. To także rok naszej wspólnej pomocy uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy. Dziś ponownie w geście solidarności wywiesiliśmy przed Urzędem Dzielnicy Mokotów ukraińskie flagi. W Wydziale Obsługi Mieszkańców przy ul. Rakowieckiej 25/27 czekają na Was kotyliony w barwach polskiej i ukraińskiej flagi. Zachęcamy do okazania gestu solidarności!

Mokotów, tak jak i m.st. Warszawa zaangażował się w pomoc obywatelom Ukrainy. Robiliśmy i dalej robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki, pamiętając także o naszych mieszkańcach. Wspieramy uchodźców z Ukrainy w organizacji podstawowych spraw życiowych, urzędowych oraz tych, które pozwalają na prowadzenie w miarę normalnego życia.

Od 24 lutego 2022 roku przez Warszawę przejechało ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy. W pierwszych dniach wojny po pomoc zgłaszało się nawet 40 tys. osób dziennie. Obecnie do stolicy dociera ok. 7 tys. uchodźców tygodniowo, z czego ok. 95% rusza w dalszą podróż.

Według oficjalnych danych wśród mieszkańców Warszawy jest ponad 104 tys. obywateli Ukrainy. Przez ostatni rok w naszej dzielnicy zameldowanych zostało 2791 Ukraińców.

Nowym zadaniem i dużym wyzwaniem przed którym stanęliśmy było nadawanie numerów PESEL i obsługa obywatelek i obywateli Ukrainy. Wymagało to zmian organizacji pracy, zaangażowania wolontariuszy i przeszkolonych urzędników.  W ciągu ostatniego roku na Mokotowie nadaliśmy ponad 11,5 tys. numerów PESEL obywatelom Ukrainy. To najwięcej ze wszystkich dzielnic w całym mieście. W Warszawie nadano łącznie 165 tys. numerów PESEL.

W pierwszych tygodniach wojny prowadziliśmy tak ważne wtedy zbiórki darów. Wsparcie mieszkanek i mieszkańców było nieocenione. Urząd Dzielnicy Mokotów angażował się w pomoc organizacyjną punktów zbiórek i wydawania darów, które działały na terenie dzielnicy. Obecnie, poza kontynuacją wypłacania świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy oraz  tzw. świadczenia 40 zł dla obywateli RP, którzy udzielają schronienia i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy, wspieramy 2 takie punkty, prowadzone przez organizacje pozarządowe. Punkty dotowane ze środków m. st. Warszawy udzielają wsparcia obywatelom Ukrainy (wydają odzież, żywność, itp.) i  prowadzone są przez Polski Czerwony Krzyż oraz Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża. Szczegóły znajdują się na stronie dzielnicy.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy punkt informacyjny w Urzędzie Dzielnicy Mokotów przy ul. Rakowieckiej 25/27, a także punkt pobytowy na ul. Wołoskiej, w którym uchodźcom zapewniono nocleg i schronienie i który w dalszym ciągu funkcjonuje. Koordynowaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi szereg inicjatyw realizowanych w punkcie pobytowym, takich jak wsparcie psychologiczne, medyczne, warsztaty dla dzieci i rodzin, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci.

W prawosławną niedzielę wielkanocną zorganizowaliśmy Mokotowską Wielkanoc z gośćmi z Ukrainy. Wydarzenie miało charakter integracyjny, pozwoliło poznać się z uchodźcami, porozmawiać oraz skosztować tradycyjnej babki świątecznej upieczonej przez uchodźczynie z Ukrainy z produktów dostarczonych przez mieszkańców i darczyńców.

W ramach pikników i festynów sąsiedzkich organizowaliśmy zbiórki darów na rzecz Ukraińców. Do udziału w piknikach zapraszaliśmy także obywatele Ukrainy.

W związku z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy dołączyło ponad 17 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Do mokotowskich szkół i przedszkoli uczęszcza 2285 dzieci. W stołecznych szpitalach przez ostatnie 12 miesięcy urodziło się 359 dzieci ukraińskich.

Wspieramy organizacyjnie i finansowo poprzez dotacje organizacje pozarządowe, które przyjmują dzieci z Ukrainy do świetlic i placówek wsparcia dziennego, a także które organizują różnego rodzaju działania z zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Także w dzielnicowych instytucjach kultury organizujemy różnego rodzaju aktywności skierowane do dzieci i całych rodzin.

W związku z rocznicą stołeczne instytucje, w tym mokotowski Teatr Druga Strefa zapraszają na specjalne wydarzenia. Szczegóły na stronie

Małe dziecko, pcha wózek z zakupami na zbiórkę. Na zdjęciu napis pomagamy i okazjonalne logo Mokotowa
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Zdjęcie przed siedzibą urzędu. Mieszkańcy pomagają w zbiórce darów. Na chodniku znajdują się kartony z darami
Zdjęcie przy boisku OSiR mieszkańców którzy pomagają w zbiórce darów, na chodniku znajdują się torby, kartony z darami
Mężczyźni, w tym burmistrz dzielnicy w trakcie pomocy z zbiórce darów. W tle autobus komunikacji miejskiej do którego pakowane są kartony z darami
Zdjęcie ludzi znajdujących się na ulicy, którzy pomagają w zbiórce darów. Na chodniku znajdują się kartony z darami