Rocznica mianowania Stefana Starzyńskiego Komisarzem Cywilnym przy Dowództwie Obrony Stolicy

8 sierpnia 1939 roku Stefan Starzyński prezydent m.st. Warszawy został mianowany Komisarzem Cywilnym przy Dowództwie Obrony Stolicy. W 82 rocznicę tego wydarzenia z inicjatywy władz Dzielnicy Mokotów zostały złożone kwiaty pod płytą upamiętniającą Stefana Starzyńskiego, stojącą na rogu al. Niepodległości i ul. Dąbrowskiego.

Stefan Starzyński wspomagał obronę Warszawy zapewniając funkcjonowanie miasta w warunkach wojennych. Od 8 do 23 września 1939 codziennie występował w radiu, wzywając warszawiaków do wytrwania. Pomimo propozycji opuszczenia stolicy wraz z wycofującym się rządem Rzeczypospolitej Polskiej pozostał w Warszawie i wypełniał swoje funkcje aż do kapitulacji miasta. Został aresztowany przez gestapo 27 października 1939 i osadzony na Pawiaku. Przez wiele lat jego los był nieznany. Dopiero śledztwo przeprowadzone przez IPN pozwoliło ustalić, że Niemcy rozstrzelali Stefana Starzyńskiego między 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub jej okolicach. Symboliczny grób bohaterskiego prezydenta stolicy znajduje się na cmentarzu Powązkowskim. W pamięci warszawiaków zapisał się jako oddany miastu, sprawny i kreatywny modernizator, który powierzone obowiązki wypełniał do samego końca, za co ostatecznie zapłacił własnym życiem. Wiele z  jego koncepcji i pomysłów zostało zrealizowanych dopiero kilkadziesiąt lat później np. warszawskie metro.

Na pierwszym planie kamienna płyta z wyrzeźbionym wizerunkiem twarzy mężczyzny w górnej części oraz napisem poniżej STEFAN STARZYŃSKI, PREZYDENT WARSZAWY 1934 -1939. Przed płytą stoi winiec okolicznościowy ozdobiony żółto-czerwoną szarfą z napisem „Zarząd i Mieszkańcy Mokotowa”. W tle ulica i fasady budynków.
Tekst: Obywatele! P. Generał Czuma dowódca Obrony Stolicy rozkazem z dnia dzisiejszego mianował mnie Komisarzem Cywilnym przy Dowództwie Obrony stolicy. Obejmując władzę , podporządkowuje sobie wszystkie lokalne urzędy cywilne, których przedstawiciele zgłaszać się mają po instrukcje oraz wzywam wszystkich obywateli Stolicy, aby zgodnie z wezwaniami ogłaszanymi przez radio stanęli z powrotem na swoich posterunkach, a życie codzienne toczyło się normlanie. Celem mojej pracy jest zapewnić wojsku zaspakajanie wszelkich jego potrzeb i zabezpieczyć normalne funkcjonowanie życia codziennego ludności cywilnej. Państwowa Policja a ze strony społeczeństwa Staż obywatelska zapewnią ludności ład i porządek. Komisarz Cywilny przy Dowództwie Obrony Stolicy STARZYŃSKI Maj. rez. Warszawa, dnia 8 września 1939 r. Autorstwa official public proclamation - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna,