Uroczystość z okazji upamiętnienia 79. rocznicy śmierci Ludwika Bergera

22 listopada br. przy ulicy Śmiałej 5/7 i na skwerze Ludwika Bergera, w 79. rocznicę jego śmierci, odbyły się uroczystości upamiętniające bohatera Powstania Warszawskiego i współtwórcę Pułku Armii Krajowej „Baszta”. W trakcie uroczystości kwiaty złożyła rodzina Ludwika Bergera i przedstawiciele władz samorządowych Żoliborza. Wieniec  w imieniu władz Mokotowa złożył Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, Zastępca Burmistrza Marek Rojszyk oraz Przewodnicząca Komisji Kultury i Nazewnictwa Rady Dzielnicy Mokotów Bożena Kosińska- Krauze.

Ludwik Berger ps. Goliat, Michał, Hardy (ur. 13 stycznia 1911 r. w Zakopanem, zm. 22 listopada 1943 r. w Warszawie) – aktor i reżyser związany ze środowiskiem „Reduty” gdzie znany był młodzieży żoliborskiej jako „Długi Ludek”. Podporucznik – dowódca oddziałów „Kotłownia” i dowódca kompani”B-01”, współtwórca Pułku Armii Krajowej „Baszta”, której pierwszymi zalążkami stały się żoliborskie drużyny harcerskie nr 14 i 16, których sercem i duchowym przywódcą był harcmistrz Ludwik Berger. Ludwik Berger na łamach kart historycznych przedstawiany jest jako dowódca licznych brawurowych i zuchwałych akcji odbierania broni żołnierzem Wermachtu i Postschützu.

Po lewej stronie, na ścianie budynku wisi tablica poświęcona Ludwikowi Bergerowi, pod ścianą na chodniku leża trzy wiązanki kwiatów wraz z szarfami. Po prawej stronie stoją dwaj mężczyźni trzymający wieniec. Po ich prawej stronie stoi żołnierz z karabinem, przed nim stoi dwóch mężczyzn trzymających wieniec kwiatów w oczekiwaniu na jego złożenie pod tablicą.
Dwóch mężczyzn, obok kobieta, mężczyzna w środku trzyma wieniec kwiatów z szarfą. Za nimi w odległości stoi kilka osób.
Dwóch młodych chłopców z biało czerwonymi szarfami na ich kurtkach, jeden z nich trzyma sztandar. Obok mężczyzna mówiący do mikrofonu. Obok dwóch żołnierzy trzymających karabiny.