Uroczystości kończące Powstanie Warszawskie na Mokotowie

Dzień 27 września jest dla Mokotowa dniem szczególnym. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.
Naszą powinnością jest pamiętać o wydarzeniach sprzed 77 lat, to nasz obowiązek wobec pokoleń, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność. Nie zatraćmy się dziś, wobec obecnej rzeczywistości, wobec tego do czego doprowadzić mogą obecne postawy, zachowania, język dzisiejszej klasy politycznej (autorytetów), które odnosząc się do historii zapominają o niej. Coroczne obchody rocznic Powstania Warszawskiego to wspólne przeżywanie, wspominanie i edukacja młodszych pokoleń
- powiedział burmistrz Mokotowa.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła gdzie odbyła się msza św. w intencji poległych Powstańców.

Złożono kwiaty w Sanktuarium Bojowym pod tablicą Ludwika Bergera – twórcy Pułku Armii Krajowej „Baszta”, w parku Dreszera pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” oraz pod tablicą poświęconą mieszkańcom Mokotowa, którzy nieśli nieocenioną pomoc Powstańcom Warszawskim.

Pamięć o bohaterskich czynach żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i ich ofierze krwi stanowi wielką dumę Dzielnicy Mokotów i jest ona wyrażona w aktywności na rzecz środowiska mokotowskich kombatantów.

Dziś podczas uroczystości zostały wręczone zasłużonym w upamiętnianiu tradycji Pułku Baszta Odznaki Pamiątkowe Pułku Armii Krajowej Baszta - „Baszta wiernym przyjaciołom”.
Szeroki plan, z przodu pod namiotem siedzą widzowie, przed nimi galowo ubrani przedstawiciele służb mundurowych stoją na baczność. W tle Pomnik żołnierzy AK pomordowanych przez hitlerowców.
Na pierwszym planie liczne wieńce złożone pod pomnikiem, w tle stoi rząd elegancko ubranych osób, wokół galowo ubrani żołnierze, po lewej osoba przy mikrofonie. Wokół nich drzewa.
Delegacja złożona z burmistrza, zastępców, radnej oraz kombatantów kroczy by zlozyc wieiniec pod tablica w kościele
Cztery elegancko ubrane i uśmiechnięte osoby stoją w skwerze. Jedna najstarsza nosi wojskową czapkę. Druga osoba od lewej to kobieta w jasnym płaszczu. Wokół trawa i ostre słońcem, z tyłu zabytkowy budynek.
Burmistrz Mokotowa trzyma wieniec z biało-czerwonych kwiatów i wraz z dwoma zastępcami stoi w parku by złożyć wiązankę
Żołnierze w pełnym rynsztunku stoją w dwóch rzędach. Na pierwszym planie żołnierka.
Tłum ludzi elegancko ubranych, część w mundurach. Wręczanie Odznaki Pamiątkowej „Baszta wiernym przyjaciołom”.
Grupa elegancko ubranych starszych osób z insygniami wojskowymi stoi na baczność.
Wiązanka z biało-czerwonych kwiatów stoi przy pomniku w kotwicą Polski Walczącej