Uroczystości upamiętniające bohatera Powstania Warszawskiego

22 listopada br. przy ulicy Śmiałej 5/7 i na skwerze Ludwika Bergera w 78. rocznice śmierci Ludwika Bergera odbyły się uroczystości upamiętniające bohatera Powstania Warszawskiego i współtwórcę Pułku Armii Krajowej „Baszta”.

W trakcie uroczystości kwiaty złożyła rodzina Ludwika Bergera, kombatant oraz przedstawiciele władz samorządowych Żoliborza i Mokotowa w osobie Rafała Miastowskiego Burmistrza Dzielnicy Mokotów oraz Anny Lasockiej i Krzysztofa Skolimowskiego – zastępców Burmistrza Dzielnicy Mokotów.

W listopadzie 1983 na budynku przy ul. Śmiałej 5/7 odsłonięto tablicę upamiętniającą Ludwika Bergera. Od września 2011 jest on patronem skweru u zbiegu ulic gen. Zajączka, Śmiałej i Mickiewicza na Żoliborzu, gdzie rokrocznie w dniu 22 listopada odbywają się uroczystości upamiętniające postać Ludwika Bergera.

Ludwik Berger ps. Goliat, Michał, Hardy (ur. 13 stycznia 1911 r. w Zakopanem, zm. 22 listopada 1943 r. w Warszawie) – aktor i reżyser związany ze środowiskiem „Reduty” gdzie znany był młodzieży żoliborskiej jako „Długi Ludek”. Podporucznik – dowódca oddziałów „Kotłownia” i dowódca kompani”B-01”, współtwórca Pułku Armii Krajowej „Baszta”, której pierwszymi zalążkami stały się żoliborskie drużyny harcerskie nr 14 i 16, których sercem i duchowym przywódcą był harcmistrz Ludwik Berger.

Ludwik Berger na łamach kart historycznych przedstawiany jest jako dowódca licznych brawurowych i zuchwałych akcji odbierania broni żołnierzom Wermachtu i Postschützu. W ciągu niespełna dwóch miesięcy, listopada i grudnia 1942 r., „żołnierze” Bergera dokonali 14 akcji bojowych zaopatrując się w broń do walki.

Teatralne wykształcenie L. Bergera dawało o sobie znać w organizowanych przez niego akcjach konspiracyjnych, tzw. pokazówkach – niczym reżyserowane spektakle – w stylu urządzenia „defilady” na ulicy Królewskiej, gdzie około 80 chłopców przeszło się chodnikiem, mając w kieszeni jako znak rozpoznawczy egzemplarz tzw. gadzinówki – Nowego Kuriera Warszawskiego.

Berger poza działaniami konspiracyjnymi urządzał spotkania, na których recytował utwory Zygmunta Krasińskiego i odgrywał fragmenty sztuk Stefana Żeromskiego.

22 listopada 1943 r. Berger został zaskoczony przez łapankę przy zjeździe tramwaju z wiaduktu nad Dworcem Gdańskim, przy ul. Zajączka. Postanowił uciekać. Niestety dosięgła go kula ścigających go Niemców. Zaatakował gołymi rękami najbliższego Niemca, ale został zastrzelony przez innego żandarma. W 1958 roku jego szczątki ekshumowano i złożono w kwaterze „Baszty” na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera 26A-11-13).

Na pierwszym palnie widzimy plecy kombatanta w płaszczu zwróconego twarzą do tablicy na budynku. Po dwóch stronach tablicy stoi dwóch umundurowanych mężczyzn z długą bronią palną z odbezpieczonymi bagnetami. Po lewej stronie przemawia mężczyzna do mikrofonu
Za mężczyzną w mundurze wojskowym trzymającym wiązankę kwiatów idzie dwóch mężczyzn. Mężczyzna z prawej strony podpiera się laską
Za mężczyzną w mundurze wojskowym trzymającym wiązankę kwiatów stoi ustawiona do składnia kwiatów delegacja w składzie jedna kobieta i czterech mężczyzn. W tle widać zaparkowane samochody
Po dwóch stronach tablicy , zawieszonej na budynku, stoi dwóch umundurowanych mężczyzn z długą bronią palną z odbezpieczonymi bagnetami. U ich stóp leżą dwie wiązanki kwiatów . Ponad głowami mężczyzn łopocze biało-czerwona flaga