null

Warszawska rocznica 17 września 1939

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W sobotę, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

W sobotę, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, podczas których przedstawiciele samorządu warszawskiego oraz reprezentujący dzielnicę Mokotów w delegacji Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Jacek Fałek złożył wieniec w hołdzie ofiarom agresora rosyjskiego, poległym i pomordowanym na Wschodzie, wywiezionym do łagrów na Syberii oraz ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie wysoki na około 7 metrów przedstawia sowiecki wagon deportacyjny stojący na 41 podkładach kolejowych z wypisanymi nazwami miejsc polskiego męczeństwa na Wschodzie. Ostatni jest pusty, symbolizując nieznane miejsce cierpień. W wagonie znajdują się dziesiątki krzyży, pomiędzy które utkana jest tkanina w białoczerwonych barwach narodowych. W tle, za pomnikiem widać zgormadzonych uczestników uroczystości.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Podczas uroczystości 83. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę licznie zgromadzeni goście składali kwiaty pod pomnikiem w hołdzie pomordowanym na Wschodzie. Przedstawiciele władz samorządowych, burmistrzowie dzielnic, przewodniczący rad dzielnic, ubrani w oficjalne stroje idą za strażnikiem miejskim, który trzyma wieniec z białoczerwonych kwiatów, w kierunku Pomnika. W tle za gośćmi stoją mieszkańcy obserwujący uroczyste składanie wieńców.