Wydarzenie

null

Wystawa w parku Dreszera

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.08.2021 10:00 - 02.10.2021 23:59

MOKOTÓW WALCZY 44 - ŻOŁNIERZE PUŁKU „BASZTA”

Wystawa w parku Dreszera

1 sierpnia, w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (na ogrodzeniu od  strony ulicy Puławskiej), otwarta zostanie wystawa „Mokotów walczy 44 - żołnierze pułku „Baszta”. Ekspozycja przybliży życiorysy Powstańców z "Baszty", zarówno tych poległych w walce, jak i tych, którzy po wojnie kontynuowali swoją służbę dla Rzeczypospolitej. Tłem dla tej narracji są mokotowskie miejsca, które przetrwały i do dziś noszą ślady tamtych wydarzeń - między innymi na ulicy Puławskiej, Dworkowej, Rakowieckiej i Czerniakowskiej.

"Upływający czas, powoli zaciera ślady w naszej pamięci o minionych wydarzeniach, uczestnikach Powstania, dla których stanąć do walki w te sierpniowe i wrześniowe dni - nie było bohaterstwem, a naturalnym obowiązkiem i powinnością. 63 dni walk, podczas których zaznali smaku krótkotrwałego zwycięstwa, niestety też goryczy klęski, wielkich strat ludzkich i materialnych, tak jak cała stolica - odcisnęło swe piętno w tożsamości kolejnych pokoleń. Dlatego też, w parku Dreszera - cmentarzu powstańczym tamtych dni, przygotowaliśmy specjalną wystawę o żołnierzach pułku „Baszta” walczących na Mokotowie, na którą Państwa serdecznie zapraszam. Niech pamięć o nich trwa w sercach kolejnych pokoleń Polaków." - powiedział Rafał Miastowski, Burmistrz Dzielnicy Mokotów.

Wystawa dostępna będzie do 2 października 2021 roku. Jej przygotowanie i realizację sfinansowała dzielnica Mokotów.

KRÓTKO O "BASZCIE"

Początki pułku sięgają końca 1939 roku, kiedy to harcmistrz Ludwik Berger „Goliat”, „Michał”, „Hardy” i por. rez. Zdzisław Dąbski sformowali spośród harcerzy oddział konspiracyjny. Na wiosnę 1941 roku przekształcił się on w batalion ochrony sztabu („Baszta” – Batalion Sztabowy). Jego dowódcą został kpt. Eugeniusz Ladenberger „Kazimierz”. Żołnierze batalionu brali udział w wielu akcjach bojowych; na przełomie 1942 i 1943 roku batalion składał się z pięciu kompanii, liczył około 1500 żołnierzy. Latem 1943 roku Komenda Główna AK rozbudowała „Basztę” do stanu pułku. Podczas Powstania Warszawskiego od 1 sierpnia 1944 roku pododdziały „Baszty” brały udział w walkach na Górnym i Dolnym Mokotowie (Sielce, Czerniaków, Sadyba). Pułk i wspierające go mniejsze oddziały AK broniły Mokotowa aż do kapitulacji dzielnicy 27 września 1944 roku. 26 września wielu żołnierzy pułku zostało zamordowanych przez Niemców przy ul. Dworkowej.

Za męstwo okazane podczas okupacji i Powstania Warszawskiego pułk AK „Baszta” został odznaczony orderem Virtuti Militari 5 klasy.

Na tle ceglanego muru widnieją czarnobiałe zdjęcia młodych osób ubranych w powstańcze mundury z opaskami na ramionach i tekst: Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów zaprasza na wystawę w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poniżej napis MOKOTÓW WALCZY ’44 wyglądający jakby był wykonany białą farbą na ceglanej ścianie i jeszcze niżej tradycyjną czcionką ŻOŁNIERZE PUŁKU „BASZTA”, Park gen. Gustawa Orlicz – Dreszera (od strony ul. Puławskiej)

 

Sprawdź lokalizację na mapie