Wydarzenie

null

Znów wędrujemy ciepłym krajem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.08.2021 14:30 - 02.10.2021 23:59

“Znów wędrujemy ciepłym krajem - K.K. Baczyński artysta wielowymiarowy” to tytuł wystawy odkrywającej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo. Uroczyste otwarcie odbędzie się w środę 4 sierpnia o godzinie 14:30

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy “Znów wędrujemy ciepłym krajem.. “, w której odkrywamy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo. Sięgamy po Jego mało znane dzieła i formy twórczości - akwarele, grafiki i rysunki, a nawet powieść fantastyczną, i pokazujemy Go jako twórcę wielowymiarowego. Wpisujemy ten kruchy i krótki życiorys w krwiobieg Warszawy - miasta, którym żył, oddychał i w którym poległ  77 lat temu.

Uroczyste otwarcie odbędzie się w środę 4 sierpnia o godzinie 14:30, w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (od strony ul. I. Krasickiego). Wystawa dostępna będzie do 2 października 2021.

“Znów wędrujemy ciepłym krajem …” to tytuł wystawy odkrywającej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo. Autorzy ekspozycji sięgnęli po Jego mniej znane dzieła i formy twórczości - akwarele, grafiki i rysunki, a nawet powieść fantastyczną i prezentują Baczyńskiego, jako twórcę wielowymiarowego. Prowadzą widza przez życie jednego z najsłynniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów, przez pierwsze nieśmiałe próby poetyckie, nigdy niespełnione marzenia, dramatyczne decyzje i wydarzenia determinujące Jego los.  Wpisują ten kruchy i krótki życiorys w krwiobieg Warszawy - miasta, którym żył, oddychał i w którym poległ. Sprawia, że Krzysztof Kamil Baczyński przestaje być tylko wybitnym poetą swojego pokolenia i oddanym żołnierzem  - podchorążym Armii Krajowej i podharcmistrzem w Szarych Szeregach, staje się kimś znajomym i bliskim, niemal jednym z nas.

Na wystawie prezentowanej na warszawskim Mokotowie - miejscu w wyjątkowy sposób związanym z życiem i twórczością młodego poety, eksponowane są reprodukcje obrazów i szkiców. Narrację   uzupełniają fragmenty wierszy czytane przez aktorów oraz specjalnie przygotowany na tę okazję podcast wprowadzający. Całość dostępna będzie w parku gen. Orlicz - Dreszera (od strony ul. I. Krasickiego) od 4 sierpnia 2021 r.  - dnia 77. rocznicy śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do 2 października - rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego.

Wystawa została dofinansowana w ramach konkursu dotacyjnego ze środków Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, zaś wsparcia merytorycznego przedsięwzięciu udzieliło Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Na szaroniebieskim tle widoczna twarz młodego mężczyzny, także utrzymana w szaroniebieskiej tonacji. W tle drobne nieczytelne napisy – ręcznie pisany tekst. Wokół twarzy mężczyzny napisy informujące o tytule miejscu i terminie wystawy. Na dole logotypy i napisy Muzeum Literatury, Dzielnica Mokotów m.st. Warszawy, Mokotów Pamięta - stąd jestem, CREM. Tekst z plakatu: Znów wędrujemy ciepłym krajem ... K.K. Baczyński artysta wielowymiarowy zapraszamy na wystawę od 4 sierpnia 2021 roku do 2 października 2021 roku Park gen. Gustawa Orlicz- Dreszera od strony ul. I. Krasickiego

 

Sprawdź lokalizację na mapie