Komunikat w sprawie działań związanych z wejściem w życie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku
W dniu 4 listopada 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
Przepisy ustawy mają na celu określenie ceny maksymalnej sprzedaży energii elektrycznej
w wysokości 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł/MWh dla odbiorców uprawnionych wskazanych w pkt 2 lit. b-e ww. ustawy (m.in. mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw i średnich przedsiębiorstw).
Cena maksymalna będzie stosowana w rozliczeniach z odbiorcą uprawnionym wskazanych
w pkt 2 lit. b-e ww. ustawy (m.in. mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw i średnich przedsiębiorstw) jeżeli złoży on podmiotu uprawnionemu (przedsiębiorcy z którym podpisana została umowa na sprzedaż energii elektrycznej) oświadczenie.
Wzór oświadczenia:
Oświadczenie należy składać na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie do 30 listopada 2022 r.
Komunikat w sprawie działań związanych z wejściem w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej
W dniu 18 października 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Przepisy ustawy mają na celu uregulowanie szczegółowych zasad rozliczania, zasad i trybu ustalania wysokości cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz zasad i trybu wypłacenia „dodatku elektrycznego”.
Wprowadzone zostały limity zużycia energii elektrycznej:
- 2MWh dla gospodarstwa domowego,
- 3MWh dla gospodarstwa domowego prowadzącego gospodarstwo rolne,
- 3 MWh dla odbiorcy uprawnionego posiadającego Kartę Dużej Rodziny,
- 2,6 MWh odbiorcy uprawnionego posiadającego orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Odbiorca uprawniony w celu umożliwienia stosowania wobec niego limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego maksymalnie 3 MWh albo 2,6 MWh, powinien złożyć podmiotowi uprawnionemu (przedsiębiorcy z którym podpisana została umowa na sprzedaż energii elektrycznej) oświadczenie zgodne z ww. ustawą o spełnianiu przez tego odbiorcę warunków do korzystania z uprawnień.
Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminnie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek.